5.0SMDJ26CA-Q
Part Number:
5.0SMDJ26CA-Q
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
119A
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V