CDSOD323-T12C
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
CDSOD323-T12C
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 12VWM 28.3VC SOD323
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
3pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
11A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Power - Peak Pulse :
350W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-323
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28.3V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V