V250LC4P
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V250LC4P
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
90 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
21J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
330 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V