V07E60PL2B
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V07E60PL2B
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 100V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
700 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.75 kA
Energy :
12J
Features :
Maximum AC Volts :
60 V
Maximum DC Volts :
85 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Varistor Voltage (Typ) :
100 V