V120ZT1PX1347
Part Number:
V120ZT1PX1347
Description:
RADIAL VARISTOR 7MM
Capacitance @ Frequency :
300 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
6J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
102 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V