V300LU2P
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
V300LU2P
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 490V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
70 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
25J
Features :
Maximum AC Volts :
300 V
Maximum DC Volts :
405 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
539 V
Varistor Voltage (Min) :
441 V
Varistor Voltage (Typ) :
490 V