V56ZS05P
Part Number:
V56ZS05P
Description:
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
Capacitance @ Frequency :
500 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
100 A
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V