V275LT2P
Part Number:
V275LT2P
Description:
VARISTOR 450V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
80 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
23J
Features :
Maximum AC Volts :
275 V
Maximum DC Volts :
369 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
495 V
Varistor Voltage (Min) :
405 V
Varistor Voltage (Typ) :
450 V