B72207S0950K211
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72207S0950K211
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 150V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
335 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
7.6J
Features :
Maximum AC Volts :
95 V
Maximum DC Volts :
125 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
165 V
Varistor Voltage (Min) :
135 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V