B72207S0600K102
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72207S0600K102
Category:
Varistors, MOVs
Description:
7MM, 60VAC, 10%, STANDARD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
480 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
4.8J
Features :
Maximum AC Volts :
60 V
Maximum DC Volts :
85 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Varistor Voltage (Typ) :
100 V