B72500E7151V60
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72500E7151V60
Category:
Varistors, MOVs
Description:
VARISTOR 150V 0603
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
Energy :
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
202.5 V
Varistor Voltage (Min) :
97.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
150 V