B72214S0350K151
Part Number:
B72214S0350K151
Description:
VARISTOR 56V 1KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
4200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
10J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
61.6 V
Varistor Voltage (Min) :
50.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V