B72240B0441K001
Part Number:
B72240B0441K001
Description:
VARISTOR 715V 40KA ENCASED DISC
Capacitance @ Frequency :
1700 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
950J
Features :
Maximum AC Volts :
440 V
Maximum DC Volts :
585 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Module
Varistor Voltage (Max) :
786.5 V
Varistor Voltage (Min) :
643.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
715 V