B72214S1140K251
Part Number:
B72214S1140K251
Description:
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
10 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
4J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
24.2 V
Varistor Voltage (Min) :
19.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
22 V