B72214S0421K503
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B72214S0421K503
Category:
Varistors, MOVs
Description:
14MM, 420VAC, 10%, STANDARD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
290 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
90J
Features :
Maximum AC Volts :
420 V
Maximum DC Volts :
560 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
748 V
Varistor Voltage (Min) :
612 V
Varistor Voltage (Typ) :
680 V