HSHM-S055CL1-5AP1-TG30L
Part Number:
HSHM-S055CL1-5AP1-TG30L
Description:
CONN RECEPT 55POS 2MM PRESS-FIT
Connector Style :
CL 11
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Usage :
Backplane
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
55
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079" (2.00mm)