HSHM-H055CL4-5CP2-TG30
Manufacturer:
3M
Part Number:
HSHM-H055CL4-5CP2-TG30
Category:
Hard Metric, Standard
Description:
CONN HEADER 55POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
3M
Category :
Hard Metric, Standard
Connector Style :
CL 11
Connector Type :
Header, Male Pins
Connector Usage :
Backplane
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
55
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079" (2.00mm)