HM2P40PK5110GFLF
Manufacturer:
Amphenol Communications Solutions
Part Number:
HM2P40PK5110GFLF
Category:
Hard Metric, Standard
Description:
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Category :
Hard Metric, Standard
Connector Style :
A 22
Connector Type :
Header, Male Pins
Connector Usage :
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
110
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
5
Pitch :
0.079" (2.00mm)