SF4281V-10EPG-3ES
Manufacturer:
Switchcraft / Conxall
Part Number:
SF4281V-10EPG-3ES
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Color :
Black, Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5.6A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Ground
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
E
Primary Material :
Plastic
Product Status :
Active
Shell Finish :
Shell Material :
Polyester Resin
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder
Voltage Rating :
600V