SF8382-4SG-530
Manufacturer:
Switchcraft / Conxall
Part Number:
SF8382-4SG-530
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
CONN RCPT FMALE 4POS SOLDER CUP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.330" (8.38mm)
Color :
Black, Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Backshell, Cable Clamp
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C