SF6982-15PG-530
Manufacturer:
Switchcraft / Conxall
Part Number:
SF6982-15PG-530
Category:
Circular Connector Assemblies
Description:
CONN PLUG MALE 15POS SOLDER CUP
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.330" (8.38mm)
Color :
Black, Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Threaded
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C