HIF2E-14D-2.54RA(20)
Manufacturer:
Hirose Electric Co., Ltd.
Part Number:
HIF2E-14D-2.54RA(20)
Category:
Board In, Direct Wire to Board
Description:
CONN HOUSING 2.54MM DUAL
Manufacturer :
Hirose Electric Co., Ltd.
Category :
Board In, Direct Wire to Board
Board-Side Pitch :
0.100" (2.54mm)
Cable Pitch :
0.050" (1.27mm)
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)
Wire Gauge :
28 AWG