HW-30-12-T-D-690-258
Part Number:
HW-30-12-T-D-690-258
Description:
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.082" (2.083mm)
Length - Stack Height :
0.690" (17.526mm)
Length - Tail :
0.258" (6.553mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)