ZW-20-09-G-D-410-222
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-20-09-G-D-410-222
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.098" (2.489mm)
Length - Stack Height :
0.410" (10.414mm)
Length - Tail :
0.222" (5.638mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)