FW-40-03-F-D-264-075-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-40-03-F-D-264-075-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.339" (8.611mm)
Length - Post (Mating) :
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height :
0.264" (6.706mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)