TW-17-07-G-T-550-007
Part Number:
TW-17-07-G-T-550-007
Description:
CONN BRD STACK 2.00 51POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.195" (4.950mm)
Length - Stack Height :
0.550" (13.970mm)
Length - Tail :
0.007" (0.178mm)
Number of Positions :
51
Number of Rows :
3
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)