ZW-20-11-G-D-240-345
Part Number:
ZW-20-11-G-D-240-345
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.345" (8.763mm)
Length - Stack Height :
0.240" (6.096mm)
Length - Tail :
0.345" (8.763mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)