TW-50-12-T-S-180-120
Part Number:
TW-50-12-T-S-180-120
Description:
CONN BRD STACK 2.00 50POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.810" (20.574mm)
Length - Stack Height :
0.180" (4.572mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)