ZW-20-14-S-D-1170-084
Part Number:
ZW-20-14-S-D-1170-084
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.176" (4.470mm)
Length - Stack Height :
1.170" (29.718mm)
Length - Tail :
0.084" (2.134mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)