ZW-40-14-G-D-1123-088
Part Number:
ZW-40-14-G-D-1123-088
Description:
CONN BRD STACK .100" 80POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.219" (5.563mm)
Length - Stack Height :
1.123" (28.524mm)
Length - Tail :
0.088" (2.235mm)
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)