ZW-50-10-S-S-472-234
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-50-10-S-S-472-234
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 50POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.124" (3.150mm)
Length - Stack Height :
0.472" (11.989mm)
Length - Tail :
0.234" (5.944mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)