TW-50-12-G-S-375-605
Part Number:
TW-50-12-G-S-375-605
Description:
CONN BRD STACK 2.00 50POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height :
0.375" (9.525mm)
Length - Tail :
0.605" (15.367mm)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)