HW-35-10-G-D-493-SM-A-018
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-35-10-G-D-493-SM-A-018
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black, Natural
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating) :
0.272" (6.909mm)
Length - Stack Height :
0.493" (12.522mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
70
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)