TW-40-03-T-6-240-147
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-40-03-T-6-240-147
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.148" (3.759mm)
Length - Stack Height :
0.240" (6.096mm)
Length - Tail :
0.147" (3.734mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
240
Number of Rows :
6
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)