TW-50-07-G-Q-240-130
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-50-07-G-Q-240-130
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK 2.00 200POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
20.0µin (0.51µm)
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.382" (9.700mm)
Length - Stack Height :
0.240" (6.096mm)
Length - Tail :
0.130" (3.302mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
200
Number of Rows :
4
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)