ZW-42-10-S-T-400-140
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-42-10-S-T-400-140
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 126POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height :
0.400" (10.160mm)
Length - Tail :
0.140" (3.556mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
126
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)