YTW-50-03-L-Q-250-120
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
YTW-50-03-L-Q-250-120
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY BOAR
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.165" (4.200mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.120" (3.050mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
200
Number of Rows :
4
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)