DW-03-10-F-Q-204
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-03-10-F-Q-204
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.516" (13.106mm)
Length - Stack Height :
0.204" (5.182mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)