DW-03-14-T-S-1261-002
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-03-14-T-S-1261-002
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.059" (1.499mm)
Length - Stack Height :
1.261" (32.029mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)