DW-16-14-F-S-1003
Part Number:
DW-16-14-F-S-1003
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.317" (8.052mm)
Length - Stack Height :
1.003" (25.476mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)