DW-16-12-F-S-632
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-16-12-F-S-632
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.288" (7.315mm)
Length - Stack Height :
0.632" (16.053mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)