DWM-03-61-S-S-763-002
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DWM-03-61-S-S-763-002
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 3POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating) :
0.167" (4.242mm)
Length - Stack Height :
0.763" (19.380mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.050" (1.27mm)