DW-49-19-F-S-1055
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-49-19-F-S-1055
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height :
1.055" (26.797mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
49
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)