DWM-50-55-G-D-472-050
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DWM-50-55-G-D-472-050
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 100POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.610" (15.494mm)
Length - Post (Mating) :
0.018" (0.457mm)
Length - Stack Height :
0.472" (11.989mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
100
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)