EW-08-14-F-D-811-004
Part Number:
EW-08-14-F-D-811-004
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.289" (7.341mm)
Length - Stack Height :
0.811" (20.599mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)