HDWM-40-56-S-D-480-SM
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HDWM-40-56-S-D-480-SM
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.835" (21.209mm)
Length - Post (Mating) :
0.355" (9.017mm)
Length - Stack Height :
0.480" (12.192mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)