EW-16-14-F-T-200
Part Number:
EW-16-14-F-T-200
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.900" (22.860mm)
Length - Stack Height :
0.200" (5.080mm)
Length - Tail :
0.330" (8.382mm)
Number of Positions :
48
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)