FW-29-01-F-D-226-093
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-29-01-F-D-226-093
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 58POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.364" (9.246mm)
Length - Post (Mating) :
0.093" (2.362mm)
Length - Stack Height :
0.226" (5.740mm)
Length - Tail :
0.045" (1.143mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
58
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)