FW-22-02-F-D-279-379
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-22-02-F-D-279-379
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 44POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.733" (18.618mm)
Length - Post (Mating) :
0.379" (9.627mm)
Length - Stack Height :
0.279" (7.087mm)
Length - Tail :
0.075" (1.905mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
44
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)