FW-10-05-L-D-370-168-P-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-10-05-L-D-370-168-P-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.538" (13.665mm)
Length - Post (Mating) :
0.168" (4.267mm)
Length - Stack Height :
0.370" (9.400mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)